روتر و اکسس پوینت

ساعت 9:00 صبح: در محل کار خود از طریق لپ تاپ خود یک کنفرانس ویدیویی برگزار می کنید یا در حال تماشای یک برنامه زنده با گوشی همراه در خانه هستید. صبر کنید، آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه تجهیزات بیسیمی برای شبکه شما کار می کند؟ مطمئناً شنیده اید که اطرافیان هر از گاهی در مورد “روترها” صحبت می کنند. در مورد نقطه دسترسی (AP) چطور؟ آیا این همان مورد روتر است؟ قطعا نه! نقطه دسترسی بیسیم در مقابل روتر بیسیم، ما به شما کمک خواهیم کرد که این دو دستگاه شبکه را بهتر بشناسید.

✓روتر چیست؟

روتر یک دستگاه شبکه است که می تواند داده ها را به صورت سیمی یا بیسیم منتقل کند. به عنوان یک دستگاه هوشمند، روتر قادر است ترافیک ورودی و خروجی شبکه را به روشی کارآمد هدایت کند. به روشی سنتی، یک روتر از طریق کابل های اترنت برای شبکه های سیمی به سایر دستگاه های LAN (شبکه محلی) متصل می شد. با گذشت زمان، روترهای بی سیم، با قابلیت نصب کاربر پسند و بدون کابل کشی، به طور فزاینده ای “عزیز” بسیاری از خانه ها و دفاتر کوچک شدند. علاوه بر این، آنها همچنین دارای فایروال ها و قابلیت محافظت از رمز عبور برای دفاع در برابر تهدیدات احتمالی خارج از LAN هستند.

✓اکسس پوینت چیست؟

یک اکسس پونت، همچنین به عنوان بی AP یا WAP شناخته می شود، یک دستگاه سخت افزاری از شبکه است که وای فای را به شبکه سیمی موجود متصل می کند. AP بی سیم می تواند به عنوان یک دستگاه مستقل عمل کند یا می تواند جز یک روتر باشد.

به طور کلی ، یک AP بی سیم دستگاه هایی را که اتصال Wi-Fi داخلی ندارند را با کمک کابل اترنت را به شبکه بی سیم متصل می کند. به عبارت دیگر، سیگنالهایی که از روتر به اکسس پوینت هدایت می شوند از سیم به بی سیم تبدیل می شوند. علاوه بر این، در صورت افزایش نیازهای دسترسی در آینده، می توان از WAP برای گسترش پوشش بی سیم شبکه موجود نیز استفاده کرد.

روتر و اکسس پوینت

✓4 تفاوت اصلی روتر و اکسس پوینت

نقطه دسترسی بی سیم و روتر بی سیم ، هر دو از اتصال شبکه Wi-Fi پشتیبانی می کنند و نقش های مشابهی دارند. در واقع، این دو دستگاه شبکه بیشتر شبیه پسر عمو هستند تا دوقلو! تفاوت های این دو در ادامه نشان داده خواهد شد.

☑ مقایسه عملکرد روتر و اکسس پوینت

به طور کلی، اکثر روترهای بی سیم عملکرد یک AP بیسیم، روتر اترنت، فایروال اولیه و یک سوئیچ کوچک اترنت را با هم ترکیب می کنند. در حالی که یک نقطه دسترسی بی سیم معمولاً به عنوان یک جز داخلی از دستگاه هایی مانند روترها، یا گسترش دهنده های شبکه Wi-Fi ارائه می شود. در یک کلام، روترهای بیسیم می توانند به عنوان اکسس پوینت عمل کنند، اما همه نقاط دسترسی نمی توانند به عنوان روتر عمل کنند.

به طور صریح، یک روتر بی سیم با ایجاد ارتباط و مدیریت بین تمام دستگاه های متصل به آن، به ایجاد یک شبکه محلی کمک می کند. با این وجود، اکسس پوینت یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که فقط دسترسی به شبکه ایجاد شده توسط روتر را فراهم می کند. بنابراین، اگر مدیر شبکه هستید، می توانید از یک روتر بیسیم برای تغییر تنظیمات شبکه استفاده کنید، اما یک AP بیسیم به این قابلیت ها مجهز نیست.

☑ مقایسه برقراری ارتباط روتر و اکسس پوینت

AP بیسیم نمی تواند به مودم متصل شود. معمولاً از یک سوئیچ یا روتر به عنوان واسطه استفاده می شود. در حالی که روتر بیسیم دارای عملکردی به پهنای باند Dial-up است، که می تواند به طور مستقیم به مودم برای اینترنت dial-up متصل شود.

☑ مقایسه پوشش دهی روتر و اکسس پوینت

روترهای بی سیم رایج ترین دستگاه های شبکه امروزی هستند. اما گاهی اوقات، اگر ناحیه پوششی که روتر نمی تواند به آن برسد، سیگنال های Wi-Fi ضعیف خواهد بود و برخی نقاط مرده ظاهر می شوند. در عوض ، می توان اکسس پوینت بیسیم را در مکانهایی اضافه کرد که شرایط شبکه نامناسبی دارند، زیر نقاط از بین رفته و شبکه بی سیم را گسترش می دهند.

☑ مقایسه کاربرد روتر و اکسس پوینت

به طور معمول، روترهای بی سیم در خدمت خانه های مسکونی، محیط کار و دفاتر یا سازمان های کوچک هستند که می توانند بدون دردسر نیازهای متوسط را برآورده کنند. AP های بیسیم بیشتر در شرکت ها و سازمان های متوسط یا بزرگ بکار می روند، و غالبا بیش از یک AP بیسیم برای پشتیبانی از چندین کاربر درگیر است.

اگر فقط یک شبکه بیسیم در خانه می خواهید تا نیاز اعضای خانواده خود را تأمین کند، یک روتر بیسیم کافی است. اما اگر می خواهید یک شبکه بیسیم قابل اطمینان تر بسازید که به نفع تعداد زیادی از کاربران باشد، نقطه دسترسی بیسیم مناسب تر می باشد.

جمعبندی

همه چیز به نیاز شما بستگی دارد. برای وجود معماری وای فای، برخی از فاکتورهای اساسی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود: اندازه فیزیکی محل برگزاری، پوشش شبکه ، تعداد فعلی کاربران وای فای و حتی نیازهای پیش بینی شده دسترسی. روترهای بیسیم به عنوان گزینه ای برای بسیاری از کاربران، تقریباً برای هر خانوار و مشاغل کوچک ضروری است. پس از ورود اکسس پوینت بیسیم به صحنه، شرکتهای بزرگ امروزی تمایل دارند که آنها را برای پوشش یک منطقه بزرگتر یا پشتیبانی از کاربران بیشتر در شبکه های بزرگتر محلی استفاده کنند.

  0
  سبد خرید
  Your cart is emptyReturn to Shop
  Open chat
  1
  پشتیبانی آنلاین
  cctv house support
  سلام